Kategorie

makarony (1) mięso (2) sałatki (1) sosy (2) zapiekanki (1)

czwartek, 14 czerwca 2012

Zapiekanka

Danie proste, wszystkim znane, nieco kaloryczne, nie do końca odżywcze, ale pyszne. Zapiekanki podawane w lokalach typu fast food nie umywają się do tych zrobionych w domu. Sekretem tego przepisu są odpowiednio przyrządzone pieczarki.

Będziemy potrzebować (porcja na 6 zapiekanek średniej długości - około 15 cm)
0,5 kg pieczarek
1 średniej wielkości cebula
sól, pieprz
pszenne bagietki (3 średniej wielkości na taką ilość pieczarek powinno wystarczyć - kroimy je wzdłuż na pół)
ser żółty w plastrach (lub mozzarella)
papryka czerwona

Pieczarki myjemy i trzemy na tarce o dużych oczkach. Cebulę drobno kroimy. Całość wrzucamy do garnka z łyżką masła (masło dodajemy razem z pieczarkami i cebulą, ponieważ wrzucone wcześniej może się przypalić). Dusimy na małym ogniu aż pieczarki będą gotowe (czyli miękkie i ciemne). Przyprawiamy solą i pieprzem. Pieczarki będą puszczały wodę w trakcie duszenia, nie odlewamy jej ani nie odparowujemy do końca. Ważne jest, aby razem z jej częścią pieczarki nakładać na bułki.

A więc rozkładamy pieczarki na bułkach, na wierzch kładziemy plasterki żółtego sera i posypujemy papryką, która służy nie tylko do dekoracji, ale nadaje potrawie świetny smak.

Tak przygotowane zapiekanki wkładamy do piecyka elektrycznego ustawionego na temperaturę 200st na około 5 minut. Nie próbowałam tego w piecyku gazowym, więc nie wiem jaką tam ustawić temperaturę. Chodzi o to, aby bułka stała się chrupiąca a ser lekko się stopił.

Najlepsze zapiekanki na świecie :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz